Sağlıklı Yaşamın Temel Prensipleri

Vücudumuz aynı bir makine mekanizması gibidir. Bir fabrikada yer alan bir makineyi örnek alırsak eğer makinenin bir aksamının çalışmayı durdurması tüm makinenin durmasına sebep olabilir. Vücudumuz da bir makine gibi işlev görmektedir. Vücudumuz da oluşan herhangi bir sağlık sorunu vücut sistemimizin aksamasına ve gündelik yaşamımıza etki etmeye başlar. Sağlıklı yaşamak için önemli olan temel kuralların başlangıcı vücudumuzun bir düzen içerisinde yaşamasını sağlayabilmek ve bu düzeni bozmadan işleyişine devam etmesini sağlamaktan geçer. Sağlıklı yaşamamızı engelleyen farklı etkenler vardır. Önemli olan bu etkenlere takılmadan vücudumuzu korumalı ve ona olabildiğince iyi bakabilmektir.

https://www.kisa.link/PCBN 

Günümüzde sağlıklı yaşamak artık tamamen bir tercih meselesi olmuştur. Bir birey sağlıklı yaşamı tercih ediyorsa alışılagelmiş yaşam alışkanlıklarından taviz vermesi gerektiğinin farkında olması gerekiyor. Sağlıklı yaşam her ne kadar dışarıdan bakıldığında kolay gibi gözükse de aslında belli başlı zor prensipleri vardır. Bu prensipleri karşılayabilmek için güçlü bir irade sahibi olmak da gerekiyor. Güçlü bir irade sahibi olmanın yanı sıra aynı zaman da günümüzde belirli bir gelir seviyesine sahip olmamız da gerekiyor. Bunun sebebi ise günümüzde sağlıklı gıda ve sağlıklı ürünlere ulaşmanın zor olması ve bu ürünlerin fiyatlarının daha pahalı olması birçok bireyi sağlıklı yaşamaktan uzak tutuyor. 

Her ne kadar sosyo-ekonomik faktörler sağlıklı yaşamamızı etkilese de sağlıklı yaşamak aslında önemli bir ölçüde irademizin kontrolünü sağlamamız ile ilgilidir. Kendimizi her ne kadar sağlıksız yaşamdan uzaklaştırırsak ve bunun kontrolünü sağlayabilirsek sağlıklı yaşama bir adım daha yaklaşmış oluruz. Sağlıklı yaşamın temelinde sadece besinler yer almaz. Düzenli olarak yaptığımız sporun veya günlük hareket düzeyimizin de sağlıklı yaşam için önemli bir etkisi vardır. Sağlıklı yaşamaya çalışırken benim önerim ise mutlaka bir spor aktivitesine sahip olmamızdır. Yaptığımız spor aktivitesinin faydalarını da zamanla vücudumuzda hissetmeye başlayacağız. 

https://www.kisa.link/PCBN

Sağlıklı yaşamak için zararlı besinlerden uzak durmalı, düzenli bir spor alışkanlığı edinmeli ve irademize sahip çıkmalıyız. Sağlıklı yaşam bir birey için yeni bir tercihse sağlıklı yaşamın başlarında elbet de zorlanacaktır ancak zamanla sağlıklı yaşama alışacak ve vücudunun daha dinç ve sağlıklı bir hale gelmesi ile birlikte kendini daha mutlu ve özgüvenli hissedecektir. Sağlıklı yaşamanın insan psikolojisine olumlu yönde etkileri olduğu görülmüştür. Bireyler sağlıklı yaşamdan önceki hayatlarından bağımsız olarak kendilerini daha özgüvenli ve daha mutlu hissedebilir. 

Sağlıklı yaşamanın vücudumuza olan faydalı etkisi kadar, zihnimize ve düşüncelerimize de olumlu yönde etkileri vardır. Sağlıklı yaşam hayata daha geniş bir pencereden bakmamızı sağlar, huzurlu hissettirir. İnsanlarla iletişimimizi daha sağlıklı hale getirir ve bu dışarıdan da fark edilebilir. Daha güler yüzlü daha anlayışlı ve kendimiz için hissettiğimiz değeri arttırır. 

https://www.kisa.link/PCBN

Sağlıklı yaşam için ne aldığımız gıdaların hepsini kesmeli ne de aldığımız bir gıdayı gereğinden fazla almalıyız. Kendi ritüelimiz de dengeyi her zaman korumalıyız. Bazen aksaklıklar yaşasak da ipin ucunu sıkıca tutmalı ve bırakmamalıyız. İpin ucunu bıraktığımız zaman eski alışkanlıklarımıza kolayca geri dönebilir ve tüm düzenin bozulmasına ister istemez sebep olmuş oluruz. Düzen bozulduktan sonra daha kötü hissetmeye başlar ve pişmanlık duygusunu hissederiz. Bir birey sağlıklı yaşamak için önce kendisine söz vermeli ve her zaman da sözünün arkasında durmalıdır.

Yazar: Abdullah Baran ARASLI- İletişim Bilimleri Bölümü

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: