Büyülü Şehir Mardin

Mardin, adını aslında Süryaniler tarafından almıştır. Süryaniler Mardin’e kaleler kenti anlamına gelen Marde adını vermişlerdir. Mardin’e Romalılar Maride, Araplar ise Maridin demişlerdir. Mardin içinde birçok farklı kültürü barındıran bir şehirdir. Burada Kürt, Arap, Süryani bir arada yüzyıllardır yaşamaktadır. Mardin’de yaşayan insanlar en az üç dil bilmektedirler; bu da onların birbirlerini sahiplenmeleri ve barış içinde yaşadıklarını gözler önüne serer. Mardin’de din, ırk, mezhep ayrımı yoktur herkes birbirinin yardımına koşar ve birbirine kucak açar. Mardin tarihi eserleriyle, el işçilikleri ile birçok farklı yönden öne çıkan bir şehirdir. Mardin evleri şehrin en bilinen tarihi yapılarıdır bu evler inşa edilirken yapıldığı zamanın imkanları ile yapılmıştır. Mardin evlerinde çimento yerine yumurta akı kullanılmış ve pişirilmiş özel taşlar, birbirine geçirmeli taşlar kullanılmıştır; bu da şehrin en ilgi çekici yanı olmuştur. Mardin sokaklarında yürürken kendinizi zamanda yolculuk yapıyormuşsunuz gibi hissedebilirsiniz bunun en temel nedeni şehrin korunan yapısıdır.

Sokaklara herhangi bir taşıt ile giremezsiniz çünkü Mardin sokakları dar ve merdivenlidir. Bu dar ara sokaklarda çöp arabaları eşeklerdir bu eşekler belediyenin kadrolandırdığı araçlar olarak bilinir. Bu şehir evlerinin, sokaklarının yanı sıra telkârisi ile de ön plana çıkar. Telkâri çok ince olan gümüş tellerin elde kaynama yapılmadan örülen, birbirine geçirilmesi şeklindeki sanattır. Mardin’e gelen turistler gezilecek yerlerin dışında telkâri almaya gelirler.

Mardin öyle bir şehirdir ki gündüzü ayrı gecesi ayrıdır. Gündüz gezmekten yorulup gece ise kaldığınız otelin penceresinden önünüze deniz gibi serilmiş olan Mezopotamya’yı izlemek size ayrı bir keyif verir. Bu şehre yolunuz düşerse manastırlarını, kiliselerini, camilerini, medreselerini ve Mardin’in biraz dışında bulunan Deyrulzafaran Manastırını gezmenizi öneririm. Deyrulzafaran Manastırı aslında eskiden güneşe tapanların ibadethanesi olarak bilinmektedir ve bu manastırda aslında ilk tıp fakültesi kurulmuştur. Deyrulzafaran Manastırı UNESCO tarafından koruma altına alınmıştır.

Mardin tarihi yerleri dışında kendine özgü yemekleriyle de meşhurdur. Marde kaburga dolması, sembusek, parça etli sarması, içli pilavı ve saymakla bitiremeyeceğim nice yemekleriyle meşhurdur. Bu leziz yemeklerin üzerine olmazsa olmazı mırra ile kapanışı yapabilirsiniz. Mırra, aslında farklı bir kahve çekirdeği değildir. Türk kahvesi birden fazla çekilir ve kahve havanda taneleri çok inceltilmeden dövülür; bu da mırranın acı tadını ortaya çıkarır.

Mardin Venedik ve Kudüs’le birlikte tamamı SİT olan dokusu bozulmamış üç şehirden biridir. Mardin de her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret edilen dokuz tarihi yapı UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesine girmiştir. Bu yapılar; Meryem Ana Kilisesi, Deyrulzafaran Manastırı, Mor Abai Manastırı, Mor Gabriel Manastırı, Mor Loozor Manastırı, Mor Yakup Manastırı, Mor Quryagos Kilisesi, Mor Azozo Kilisesi ve Midyat ilçesinde bulunan Mor Sobo Kilisesidir.

Bu kadim şehir gece ayrı gündüz ayrı bir güzelliğe sahip olduğu için halk arasında “Gündüz seyranlık, gece gerdanlık” olarak tabir edilir. Sokaklarında meşhur Mardin leblebisinin kokusu

ve özellikle ikindi zamanında taklacı güvercinlerin gökyüzündeki seremonisi izlenmeye değerdir. Konakları, medreseleri, kiliseleri, manastırları ve örneğine çok az rastlanır farklı kültürel yapılara sahip olan Mardin’in bir köşesinde Arapça şarkılarla karşılanırken diğer bir köşesinden Kürtçe ezgiler dinlenir ve sonunda “Sabiham Mardin’dedir, Gül nergis içindedir le le sabiha, Mardin’i hak saklasın, Sabiham içindedir le le Sabiha” türküsüyle uğurlanırsınız. Her insanın görmesi gereken bu kadim şehir binlerce yıl birçok kavmi bağrına bastığı gibi bir gün yolunuz düşerse sizlere de mutlaka kucak açacaktır…

Yazar : Beril ANT- İletişim Bilimleri Bölümü

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: