Yakınımızdaki Doğal Güzellikler: Küp Şelaleleri

Sizlere bu yazımda Adana’da yaşayanların yanı başında sayılabilecek eşsiz doğal güzelliklere sahip olan Küp Şelalelerini tanıtmak istiyorum.

Küp Şelaleleri, konum olarak Adana’nın Aladağ ilçesi sınırları içerisinde bulunmasına rağmen Aladağ üzerinden ulaşımı çok zordur. Şelalelere en kolay ulaşım Kozan ilçesi üzerinden sağlanır. Kozan-Yahyalı kara yolu takip edilmeli, Salmanlı köyünden sonra Göksu ve Zamantı ırmaklarının oluşturduğu vadiyi takip eden stabilize yolu kullanmalısınız. Buradan sonra yol genellikle bozuk ve engebeli olduğu için arazi şartlarına uygun araç tercih etmelisiniz. Özel otomobillerinizle gitme imkânınız olmakla birlikte yolun bozuk kısımlarında çok dikkatli davranmalısınız.                                                              

Şelaleleri görmek için en iyi seçeneklerden birisi de bölgeye düzenlenen günübirlik gezi turlarına katılmak olabilir. Bu yöntemle hem iyi bir gün geçirmiş hem de sosyalleşmiş olursunuz. Eğer şehrin boğucu havasından, bunaltıcı sıcağından biraz da olsa kurtulmak istiyor ve sizi ferahlatacak bir kısa aralığa ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız, Küp Şelalelerinin serin sularında zaman geçirmek sizin için en doğru seçeneklerden birisi olabilir.

Eğer doğasever biriyseniz, Küp Şelalelerinin doğal ortamında birkaç eğlenceyi birlikte yaşayabilirsiniz. Aileniz ya da dostlarınızla birlikte planladığınız günübirlik bir gezi dahilinde doğa yürüyüşü, piknik ve su eğlencesi gibi etkinlikleri aynı anda gerçekleştirebilirsiniz. Eğer zamanım çok ve günübirlik eğlence bana yetmez diye düşünüyorsanız, çadır kampı yaparak oradaki eğlencenizi dilediğiniz kadar uzatabilirsiniz.                                                        

Kayseri’nin Yahyalı ilçesinde bulunan Kapuzbaşı Şelaleleri ile Adana’nın Aladağ ilçesindeki Küp Şelaleleri aşağı yukarı aynı bölgede bulunmaktadır. İki şelale grubu da Adana Kayseri il sınırına çok yakındırlar ve aynı akarsu vadisi üzerinde bulunmaktadırlar. Ancak ulaşımları çok farklı bölgelerden yapılabilmektedir.

Küp Şelalelerinin bulunduğu bölge, size sadece şelale görme zevkini tattırmakla kalmayacak, aynı zamanda şelaleyi yaşama imkânı verecektir. Dünya’nın ve Türkiye’nin en ünlü şelalelerini gezdiğinizde, çoğuna uzaktan bakmakla yetinmek zorundasınız. Ancak Küp Şelalelerinde durum öyle değil. Eğer ıslanmaktan korkmuyorsanız veya bir su macerası yaşamak sizi çok mutlu eden şeylerden birisi ise gideceğiniz en mükemmel yerlerden birisi Küp Şelaleleri olabilir.

Vadi tabanına indiğinizde birbirinden güzel cennet gibi manzaralar göreceksiniz. Irmağın bir tünel oluşturduğu bölümün yukarı kısmında suya girmeyi tercih etmeyin. Burada suyun oluşturduğu girdap çok iyi yüzme bilmeyenler için çok tehlikeli olabilir. Tünelin aşağı ucu tehlikesizdir, eğer çok merak ederseniz tecrübeli bir arkadaşınızın yardımı ile bu kısımdan suyun akış yönünün tersine yüzerek tünelin içini görme şansınız olabilir. Burada kayalığın üzerine tırmanıp serin sulara yüksekten atlamanın keyfini dilediğiniz kadar yaşayabilirsiniz.

Ayrıca yürüyüş yollarını ve patikaları takip ederek birbiri ardınca uzanan, yazıyla anlatmanın yetersiz kalacağı güzellikteki farklı şekillere sahip şelalelerin arka tarafında oluşmuş oyuklar ve küçük mağaralar görme şansınız var.

Adana’nın kavurucu sıcaklarının sebep olduğu bunaltıcı ortamından kurtulup biraz nefes almak isterseniz ya da huzuru doğa da arayanlardansanız, Aladağ Küp Şelaleri sizin için biçilmiş kaftan olabilir.

Yazar: Selcen Ceylan HATİPOĞLU – İletişim Bilimleri Bölümü

Kaynak :

Yazı içerisindeki tüm görseller yazarın kendisine aittir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: