Sosyal Medya Kullanımı

Sosyal medya günümüzde olmazsa olmazlarımızdan, çevremizi, dünyayı daha yakından takip etmemize ve kendimizi daha sıkça, iyi ifade edebilmemize, tanıtmamıza yarayan bir medya ortamıdır. Ulaşılabilirlik açısından ve merak ettiğimiz bir konu, yerler hakkında bilgi sahibi olmamızı kolaylaştırmak gibi birçok olumlu yönleri olmasının yanı sıra, insan üzerinde olumsuz etkileri de çok fazla ve günden güne yaygınlaşmaktadır. İnsanlarla olan iletişimimizi, etkileşimimizi bize sağladığı fotoğraf, video mesaj paylaşımı aracılığıyla oldukça arttırmıştır. Günümüzde, geçmişe oranla sosyal medyada fikirlerimizi, görüşlerimizi savunabiliyor ve farkındalık oluşturabiliyoruz. Sosyal medyanın sesimizi duyurmamızda, bunun kitlelere ulaşmasındaki rolü gazete, tv haberleri gibi araçlardan çok daha fazla ve etkilidir. Yayılma hızı da etkili olma sebeplerinin başında yer almaktadır. Sosyal medya sayesinde, yediğimiz içtiğimiz veya gezdiğimiz pek çok yeri çevremizle paylaşabiliyor, insanların bu yiyecekleri, yerleri keşfetmesine vesile oluyor ve birbirimizi bilinçlendirebiliyoruz. Bu ve bunun gibi pek çok özelliğiyle insan hayatına olumlu katkılar sağlıyorken, yoğun sosyal medya kullanımı ise olumsuz sonuçlar doğurabiliyor. Sosyal medyada aktif olan, düzenli olarak paylaşımlarda bulunan bireyler, gelen mesajlara veya yapılan yorumlara ciddi bir anlam yükleyebiliyor. Bu da diğer insanların, onayını, beğenisini kazanmak istemelerine sebep olabiliyor. Oluşan sosyal beğenilirlik isteği ise belli bir süre sonra kişinin kendini sorgulaması hatta yargılaması gibi sonuçlar doğurabiliyor. Ve talep ettiği onayı kazanamayınca da yetersizlik, özgüven kaybı yaşayabiliyor. İletişim araçlarını kullanarak, birey ya da gruba yapılan zarar verme tavrı olarak nitelendirilen siber zorbalara maruz kalan yoğun medya kullanıcıları da diğer insanlara kıyasla daha savunmasız hale gelebiliyor.  

https://www.kisa.link/Q0t0

Bir diğer olumsuz etkisi doğru bilgi edinebilmemizi, yapılan çarpıtılmış haberlerle geciktirmesi olabilir. Alanında uzman olmayan kişilerin konuyla ilgili yapmış olduğu durum değerlendirmeleri, bilgilendirmeleri ve bu bilgilerin hızlıca yayılması sonucunda edinmek istediğimiz doğru bilgiden mahrum kalabiliyoruz. Ve takipçi sayılarına, yoğun paylaşımlarına aldanarak bu insanların vermiş olduğu bilgilerin doğruluğuna kendimizi inandırabiliyor ancak bazı noktalarda yanlış, eksik bilgilendirmelerle olayın gerçekliğinden uzak kalabiliyoruz. Buna örnek olarak influencer adıyla nitelendirilen sosyal medya fenomenlerinin paylaşımlarını, önerdiği ürünleri sıkça takip ediyoruz. Fakat her insanın ihtiyaçlarının farklı olduğunu, veya onların çok övdüğü ürünlerin bizlere iyi gelmeme ihtimalini gözden kaçırıyoruz. Yoğun sosyal medya kullanımı, kendini yetersiz eksik hissetme, rekabet duygusuna kapılma, başkalarının hayatına imrenme ve imkanları doğrultusunca bu hayatları yaşayamadıkları zaman kendi benliklerine olan saygılarını yitirmesi gibi psikolojik sorunlara yol açtığı gibi fiziksel rahatsızlıklara da sebep olabilmektedir. Sosyal medyayı bağımlı hale getiren her yaştan insan, vakitlerinin çok büyük bir kısmını hareket etmeden geçirebiliyor. Yapılacak fiziksel aktivitelerini, yemek yemeği bu yoğun kullanım sebebiyle ihmal edebiliyor ve oluşabilecek kas, kilo kaybı gibi sağlık sorunlarını yaşayabiliyor. Elbette, günümüze ayak uydurabilmek ve gündelik yaşantımız gereği, iş, eğitim, sağlık, eğlence vs. gibi imkanları bize sunan sosyal medyadan tam anlamıyla uzaklaşamayız ve uzaklaşmamamız da gerekmektedir. 

Ancak yoğun, bağımlılık derecesinde kullanımın yol açtığı olumsuzlukları sebebiyle önüne geçebilmek adına önlemler alabiliriz. Örneğin; sosyal medya kullanmamamız gereken mekan ve zamanları belirleyerek, bunlara kendimizi şartlayarak ve elimizden geldiğince uymaya gayret ederek, bu kullanım süresini aza indirgeyebilmek adına yeni hobiler edinerek, en önemlisi doğruluğundan emin olmadığımız ve bunu deneyimlediğimiz sosyal medya kullanıcılarını takip etmeyi bırakarak, bunun yerine uzman, konu hakkında en bilirkişi olan kişilere ulaşarak yanlış bilgilerden kaçınıp, zaman kazanarak… Evet sosyal medyanın önemini ve bize kazandırdıklarını göz ardı edemeyiz, fakat hayatımızın büyük bir bölümünü de bu mecralara harcayarak zaman kaybetmemeli gereğince kullanabilmeyi öğrenmeliyiz.

Yazar: Sude ŞEN – İletişim Bilimleri Bölümü

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: